10/17/2018 - چهارشنبه 25 مهر 1397 ::
Menu

نمایش جزئیات

ویژگیهای لاشه مرغ سالم و تازه:

1- پوست بطور یكنواخت روی بدن كشیده شده و ماهیچه‏های بدن در زیر پوست برجسته و محكم است.
2- چربیها به رنگ زرد روشن ، یکنواخت، بدون هرگونه بوی زننده باشند.
3- در یك لاشه مرغ سالم پوست سر تا سر زرد کهربایی ، یكدست صاف و بدون پارگی ، چسبیدگی ضایعات زخمی و یا فضولات است.
4- پرکنی باید به طور کامل صورت گرفته باشد.
5- فولیكول های  پر ( قسمت انتهایی پر كه در داخل پوست قرار می گیرد ) نباید درشت و یا قرمز باشد.
6- لاشه باید بدون مقعد باشد.
7- اندرونه (محتویات شكمی)  آن بطور كامل تخلیه شده باشد و محوطه شكمی عاری از پیش معده ، ته روده ، دل و ... باشد.
8- چینه دان مرغ نیز بایستی با یك برش از قسمت پایین گردن بطور كامل خارج گردد.
9- هیچ گونه بوی غیر طبیعی مانند بوی ترشیدگی یا تعفن از آن به مشام نرسد.
10- پای مرغ بایستی از محل مفصل جدا شود و برش پای مرغ نباید از پایین مفصل ساق صورت پذیرد.
11- استخوان سینه باید مستقیم باشد و انتهای آن تقریبا حالت غضروفی خود را حفظ كرده باشد. در بعضی از نژادهای مرغ مانند مرغ تخم گذار ، مرغ مادر گوشتی و مرغ مادر تخم گذار انتهای غضروفی تبدیل به استخوان می شود. و هیچگونه آثار شكستگی یا انحنای غیرعادی نباید در لاشه مشاهده شود.
12- لاشه مرغ بایستی فاقد سر مرغ باشد.
13- لاشه مرغ بایستی فاقد شكستگی‏ها و بیرون زدگی استخوانها باشد.
14- لاشه مرغ بایستی فاقد آثار ضرب خوردگی‏ و نیز آثار خونمردگی‏ در پوست و زیر پوست باشد.
15- در لاشه تازه علاوه بر سفید بودن ، به دلیل خون باقیمانده در لاشه ، برخی مویرگها مثل مویرگهای سطحی سینه و ورید بالی كه با فشار بر انتهای بالایی بال نمایان می شود ، قابل مشاهده است . به مرور زمان خون باقیمانده لاشه تخلیه شده و لاشه به رنگ پریدگی و ناپدید شدن مویرگهای خونی گرایش می یابد .
16- لاشه مرغهای زیر وزن 1200 گرم به دلیل اختلال در رشد براثر عوامل بازدارنده رشد و ساختمان عضلانی نارس قابل مصرف نیستند .

شرایط نگهداری:

مرغ كشته شده تازه و سرد شده باید پس از کشتار به وسیله كامیونهای مجوزدار كه درجه حرارت آنها از 4 درجه سانتیگراد تجاوز نكند حمل و در فروشگاهها حداكثر در حرارت 4 درجه به مدت 72 ساعت نگهداری شوند . 

حمل و نقل مرغ منجمد بعد از بسته‏بندی در جعبه‏ها باید به وسیله ماشین‏های سردخانه‏دارمجوز دار كه دمای آن بین 6 ـ تا 9 ـ درجه سانتیگراد است به فروشگاههائی كه دارای ویترین مخصوص هستند صورت گیرد . این گوشت‏ها قبل از مصرف باید در حرارت 18ـ تا 25- درجه سانتیگراد نگهداری و بلافاصله پس از خروج از انجماد مصرف گردند.

مهلت مصرف مرغ تازه ۷۲ ساعت یا ۳ شبانه روز پس از كشتار است . بهترین وزن مرغ ۱2۰۰ تا ۲۲۰۰ گرم است . برای خرید مرغ منجمد عبارت مرغ منجمد روی بسته بندی درج می شود كه حاكی از این است انجماد لاشه طی فرآیند خاص انجماد و در سردخانه صورت گرفته است و از مرغهای غیرمنجمد كه مهلت ۷۲ساعت آن پایان گرفته و بوسیله فریزر معمولی منجمد شده ، نیست . مرغ منجمد در شرایط استاندارد انجماد و با پلاستیك های ۳ لایه بسته بندی و در دمای نگهداری 18- درجه سانتیگراد تا یكسال نیز مهلت مصرف دارد . دمای نگهداری مرغ تازه ۴درجه سانتیگراد است. محموله های ورودی به بازارها و میادین باید توسط وسائط نقلیه سردخانه دار كه مجوز حمل معتبر دارند دریافت شوند. برای هر محموله نیز باید گواهی حمل معتبر ( حاوی مشخصات كامل كالا ) با امضا و مهر مسئول فنی – بهداشتی واحد تولید و یا ارسال كننده ( مبداء ) صادر شده باشد. در خصوص محموله های مرغ ارسالی به میادین ترجیحا از مرغهای ارسالی از سامانه عرضه عمده گوشت مرغ بهمن استفاده شود.در خصوص مرغهای ارسالی از سایر استانها چه بصورت فله چه بصورت قطعه بندی شده حتماًبایستی فك پلمب وصدور مجوز توسط شبكه دامپزشكی شهر تهران صورت پذیرد.
سردخانه هایی كه در داخل غرف بمنظور نگهداری مرغ از آنها استفاده می گردد بایستی دارای شرایط ذیل باشند:

1- موتور سردخانه بایستی كاملا سالم بوده بطوری كه ترموستات آن قابل تنظیم برروی 4-1  درجه سانتیگراد باشد.
2- جنس دیوارها و كف سردخانه بایستی از ورق استیل یا گالوانیزه بوده و فاقد هر گونه پوسیدگی و زنگ زدگی باشد. لازم به ذكر می باشد درصورت پوسیدگی و زنگ زدگی دیوارها و كف سردخانه بایستی ورق های آن تعویض گردد و هر گونه بتونه كاری و استفاده از رنگهای صنعتی مغایر با موازین بهداشتی بوده و اكیدا ممنوع می باشد.
3- سردخانه بایستی مجهز به دماسنج سالم باشد.

منظور از " گوشت مرغ " در این دستورالعمل گوشت هر دو جنس مرغ و یا خروس می‏باشد.

print