10/17/2018 - چهارشنبه 25 مهر 1397 ::
Menu

نمایش جزئیات

تعاریف:

سبزیهای برگی: سبزیهایی که برگ آنها و بعضاً دمبرگ آنها یا ساقه های جوان و ظریف و غیر خشبی آنها مصرف غذایی دارد. مانند: تره،جعفری،گشنیز، شنبلیله، اسفناج، شوید و ...

سبزیهای غیربرگی:
سبزیهایی که سایر قسمتهای گیاه مانند ساقه، ریشه، غده و میوه آنها مصرف غذایی دارد. مانند: خیار، گوجه فرنگی، سیر. پیاز. سیب زمینی ، هویج و...
سبزیها میتوانند به صورت جداگانه، مخلوط (مانند قورمه سبزی،آش، کوکو) عرضه شوند.

نگهداری از سبزیجات:

سبزیهای برگی را نمیتوان به صورت تازه انبار نمود و باید بلافاصله مورد فرآیند قرار گیرند و بهتر است همیشه متناسب با حجم مورد نیاز تهیه گردند.
سبزیهای غده ای را میتوان برای مدت زمان محدود با رعایت شرایطی نگهداری نمود که آن شرایط بدین شرح است:

- بازرسی محصول تا اگر آلودگی توسعه یافته مثل وجود حشرات،کنه ها،گندیدگی ناشی از قارچ و میکروارگانیسم مضر بود نسبت به رفع آنها اقدام نمود.

- نگهداری در محیطی تاریک،خنک،و قابل تهویه صورت گیرد.

عواملی که در بررسی حسی و ظاهری سبزیجات باید در نظر گرفته شوند:

1-  آفت زدگی:
هر موجود زنده ای مانند شپش،کنه،قارچ و باکتری که هنگام رشد گیاه و پس از برداشت به آن حمله کند و آسیب بوجود آمده توسط آن با چشم غیر مسلح قابل مشاهده باشد مانند تكه های بدن بند پایان ، فضولات ، موی جوندگان ، حفره های محل تغذیه حشرات و كنه ها ، وجود تنیده ها ، كپك زدگی و ... .

آفت زنده:
هر موجود زنده قابل رویت با چشم غیر مسلح نظیر حشرات ، كنه ها ،‌ قارچ ها و ... در هر یك از مراحل رشد كه طی نشو و نمای گیاه یا پس از برداشت به آن حمله كرده و باعث آلودگی و تقلیل كمی و كیفی آن می شوند. 

2-  آلودگی:
آغشته بودن سبزی به گل و لای و امثال آن را گویند.

3- مواد خارجی:
به هر چیزی غیر از سبزی در بسته یا دسته سبزی گویند.

4- چوبی شدن
:
سخت شدن برخی از بافتهای گیاه را گویند.

5- پلاسیدگی:
به حالتی که گیاه بخشی از آب درون بافتی خود را از دست می دهد گویند.

6- یخ زدگی:
به حالتی که سبزی مدتی در معرض دمای زیر صفر درجه قرار گرفته باشد و در رنگ و بافت آن دگرگونی ایجاد شده باشد گویند.

7- لهیدگی:
آثار برخاسته از آسیبهای مکانیکی میباشند.

8- بدرنگی:
تغییر رنگ سبزی به زرد یا تیرگی را گویند.

9- باقیمانده سموم:
به بخشی از سموم آفت کش که پس از آفت زدایی در سبزی باقی مانده گویند.

10- مزه:
سبزی باید مزه خاص خود را داشته باشد.

آماده سازی و بسته بندی سبزیجات:

در درجه اول باید به این نکته توجه داشت که حمل سبزیجات با وسایل مناسب صورت پذیرد تا باعث آلودگی سبزیجات نگردد و بسته های سبزی نباید در معرض نور آفتاب، باد و باران قرار گیرند.
برای بسته بندی ابتدا باید قسمتهای غیر ماکول و اضافی سبزی های برگی را بریده و جدا کرد(به طور مثال در مورد تره باید قسمت انتهایی برگ که زرد شده است را برید.در مورد سایر سبزیهای برگی قسمت های خشبی حذف می گردد که این عمل میتواند توسط ماشین صورت پذیرد.

بازبینی قبل از شستشو:
در این مرحله هر یک از بسته های بریده شده را باز کرده و بر روی نوار نقاله میگسترانند و در حین حرکت نوار برگهای زرد،گندیده،سیاه و مواد زاید خارجی و علف های هرز را جدا میکنند.

شستشوی اولیه:
سبزی توسط آب و ماده گندزدای استاندارد و مجاز (معمولاً در این مرحله از مایع ظرفشویی استفاده می گردد) شستشو می شود و ضمن ضدعفونی گل و لای و سنگریزه های موجود در سبزی از آن جدا شده و تا حدود زیادی پاک میشود، مخازن خیسانیدن ، شستشو ، ضد عفونی و آب كشی سبزیجات می بایست از جنس مناسب ترجیحا استیل ضدزنگ باشند . 

شستشوی ثانویه:
سبزیها دوباره با آب و مواد گندزدا به نسبت استاندارد و مجاز (مانند پرکلرین- آب ژاول 10% و دیگر ضدعفونی کننده های مجاز وزارت بهداشت)شستشو و تمیز میشود گند زداهای مورد استفاده باید قادر باشند تا انگل ها را كاملا از سطح سبزی لیز نموده و خارج نمایند. 

بازرسی پس از شستشو: سبزیها در این مرحله روی نوار نقاله مشبک پخش گردیده تا ضمن از دست دادن آب اضافی از نظر وجود برگ زرد، علف هرز و سبزی تمیز نشده مورد بازرسی قرار گیرد و در صورت وجود تفکیک گردد. 

بسته بندی:
سبزیهای برگی پس از توزین به صورت جداگانه یا مخلوط به نسبت های مختلف ، متناسب با فرآورده ای که باید تولید شود (سبزی پلو، آش، کوکو، قورمه و ...) در بسته های مناسب بسته بندی می گردد.

* سبزی را میتوان برای ترابری و عرضه به بازار در دسته های کوچک ( تا 500گرم ) دسته های متوسط ( 500 تا 1500 گرم ) و دسته های بزرگ (بیش از 1500 گرم) بسته بندی کرد. 

* موادی که برای بسته بندی به کار می رود باید تمیز، سالم،باکیفیت باشد و کارتنهایی که برای بسته بندی به کار میرود باید جهت تهویه سبزیجات سوراخهایی در آن وجود داشته باشد.

لازم بذكر می باشد مراحل آماده سازی سبزی در پروژه سبزی پاك كوثر بغیر از مواد ضدعفونی و بسته بندی مطابق موارد فوق صورت می پذیرد. 

نشانه گذاری و درج اطلاعات روی بسته بندی:

روی هر بسته باید اطلاعات و آگاهیهای زیر به زبان فارسی و اگر صادراتی بود به زبان انگلیسی یا زبان مورد نیاز کشور خریدار به صورت خوانا و پاک نشدنی نوشته و یا بر چسب گردد :

1- نام محصول

2- وزن خالص محصول

3- نام و نشانی بسته بندی کننده

شرایط مناسب نگهداری سبزی:

بهترین شرایط برای نگهداری سبزی درجه حرارت بین 5-0 و رطوبت نسبی بین 95 -90 درصد و دوری از نور خورشید است تا از تبخیر آب که موجب پلاسیدگی و کاهش وزن سبزی می شود جلوگیری شود در ضمن باید فعالیت حیاتی سبزی مثل تنفس به حداقل برسد.

print